PESA SWING już wożą mieszkańców Jassy. Pierwsze tramwaje oficjalnie przekazane.

Przekazanie do eksplotacji pierwszych tramwajów Swing to ważny dzień dla historycznej stolicy Rumunii. Miasto realizuje program gruntownej modernizacji komunikacji publicznej. Jego kluczowym elementem ma być rozbudowana sieć tramwajowa z nowoczesnymi pojazdami.

„ – Władze Jassy dotrzymują obietnicy złożonej mieszkańcom – transport publiczny będzie inteligentny, bezpieczny i ekologiczny. Zachęcam wszystkich mieszkańców i odwiedzających Jassy by jako środek transportu wybierali tramwaje, a nie samochody. Pokażmy, że dbamy o nasze miasto i jakość powietrza, którym oddychamy. Nowe tramwaje to podróż w komfortowych warunkach. Dziękuję PESA za świetnie wykonane pojazdy. Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie kontynuowana – ”, powiedział burmistrz Jassów, Mihai Chirica.

Pierwsze Swingi dotarły do Jassy w lipcu. Po realizowanej serii testów i jazd próbnych zostaną dopuszczone do eksploatacji z pasażerami. 

„ Cieszę się, że kolejne dopuszczone do ruchu zagranicą tramwaje będą wozić mieszkańców Jassy, historycznej stolicy Rumunii. Rumuński rynek jest dla nas bardzo ważnych, chcemy rozwijać naszą obecność tutaj, a nasza dotychczasowa współpraca pokazuje, że możemy razem budować transport publiczny na europejskim poziomie.” –  podkreślił Krzysztof Zdziarski, Prezes Pesa Bydgoszcz SA. 

Tramwaj, który Pesa zaoferowała Jassy został zaprojektowany w oparciu o najlepsze rozwiązania pojazdu 122 NaŁ-10 oraz został odpowiednio zmodyfikowany i dopasowany pod potrzeby rumuńskiego klienta. Klasyczny i sprawdzony w wieloletniej eksploatacji 5-cio członowy pojazd z rodziny Swing o długości 30 metrów oferuje użytkownikowi 100% niskiej podłogi, może zabrać do 240 pasażerów, w tym prawie 60 na miejscach siedzących. Tramwaje wyposażono w  nowoczesne systemy sterowania, diagnostykę on line, monitoring video i wiele innych systemów ułatwiających pracę motorniczych oraz zwiększających komfort podróżowania. Swój udział w produkcji pojazdów miały też lokalne, rumuńskie firmy z którymi Pesa nawiązała współpracę.

– Dostarczone do Jassy tramwaje PESA już od pierwszych jazd próbnych zyskały uznanie motorniczych dzięki  innowacyjności, jakości i niezawodności. Jestem też przekonany, że nasi mieszkańcy docenią komfort podróżowania Swingami. Te tramwaje to zupełnie nowa jakość i standard naszego transportu…”  – dodał Cristi Stoica, szef MPK Jassy.

Umowa zakłada zakończenie dostaw 22 miesiące od daty podpisania.  W tej chwili w Jassy jest już 6 z zamówionych tramwajów .

„ Pierwsze Swingi dotarły do Rumunii terminowo, produkcja kolejnych pojazdów trwa, a dostawy chcemy zakończyć na przełomie roku, a wiec przed czasem wynikającym z zapisów kontraktu.”zapowiedziała Hanna Wiśniewska – Sirbu, reprezentant Pesa na rynku rumuńskim.

Iasi, stolica regionu i drugie co do wielkości miasto Rumunii, ma ponad 300 tysięcy mieszkańców. To jedno z najstarszych i historycznie najważniejszych miast leżących na skrzyżowaniu szlaków handlowych w tej części Europy. Jest znaczącym ośrodkiem uniwersyteckim, kulturalnym i technologicznym. Swoje siedzimy i centra badawcze ma w Iasi wiele globalnych firm branży IT, a liczba miejsc pracy w tym sektorze stale rośnie i szacuje się, że w najbliższych latach osiągnie poziom ponad 30 tysięcy zatrudnionych. Miasto konsekwentnie stawia na ekologiczny transport, a każdego dnia pasażerów wozi ponad 120 tramwajów. Po modernizacji infrastruktury władze zdecydowały się na zakup nowoczesnego  taboru.

Jassy to siódme zagraniczne miasto, którego mieszkańcy podróżować będą tramwajami wyprodukowanym w Bydgoszczy. Do tej pory  spółka dostarczyła je do węgierskiego Seged, Sofii, rumuńskiego Cluj, Kijowa, Moskwy i Kaliningradu. 

W sumie Pesa dostarczyła ponad 170 tramwajów zagranicę i  ponad 600 do polskich miast. W tej chwili trwa produkcja kolejnych pojazdów dla Jassy, Torunia i Śląska . W ostatnim czasie spółka podpisała kontrakt na dostawy tramwajów dla Craiova w Rumunii, a oferty PESA zostały wybrane jako najkorzystniejsze w przetargach w słowackich Koszycach i Sofii.