Aktualność

Uroczyste zakończenie dostaw tramwajów PESA dla Jassów w Rumunii.

W piątek, 1 kwietnia, w rumuńskim Jassy odbyła się specjalna konferencja podsumowująca realizację projektu zakupu nowoczesnych tramwajów w ramach planu modernizacji sieci tramwajowej i rozwoju ekologicznego transportu publicznego. Uczestniczyli w  niej Claudiu Răcuci, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Administracji,  Mihai Chirica, Burmistrz Jassów oraz Krzysztof Zdziarski, Prezes PESA Bydgoszcz SA.

Jassy podpisały z PESA umowę na dostawę 16 tramwajów Swing w czerwcu 2020 roku, a pierwszy pojazd dotarł do historycznej stolicy Rumunii już 2 sierpnia 2021 roku. Wszystkie tramwaje dostarczone zostały przed przewidzianym umową terminem.

16 tramwajów PESA Swing jeździ już po ulicach Jassów i ma znaczący wpływ na poprawę transportu publicznego w naszym mieście. Chcę dzisiaj podziękować polskiej firmie za perfekcyjną realizację umowy oraz pogratulować jakości tramwajów, którą doceniam nie tylko ja, ale przede wszystkim pasażerowie. 

Dziękuję również Ministerstwu Rozwoju, całemu zespołowi projektowemu za zaangażowanie i wysiłek włożony w  realizację tego projektu. Dzięki doskonałej współpracy z PESA oraz wsparciu pozyskanych przez nas funduszy europejskich możemy zapewnić mieszkańcom Jassów zieloną, nowoczesną, inteligentną komunikację miejską.” – powiedział, podsumowując realizację dostaw, burmistrz Jassów Mihai Chirica.

Kontrakt o wartości ponad 130 mln zł został zrealizowany w ramach projektu „Rozwój środków komunikacji miejskiej” prowadzonego wspólnie przez samorząd Jassów i MInisterstwo Rozwoju regionalnego Rumunii w ramach Strategii Zintegrowanego Rozwoju Miejskiego na latach 2015-2030.

PESA dostarczyła do Jassów 16 niskopodłogowych tramwajów Swing

, o długości 30 m, które mogą jednocześnie przewozić do 240 pasażerów, w  tym 60 na miejscach siedzących. Tramwaje zostały wyposażone w nowoczesne systemy klimatyzacji, monitoringu, informacji pasażerskiej i diagnostyki.

„- Cieszę się, że mogę dzisiaj tutaj w Jassy podziękować za zaufanie i doskonałą współpracę władzom miasta oraz osobom zaangażowanym w realizację tego projektu. Dla nas to zamówienie było ważne również dlatego, że pokazało w praktyce efekty przyjętej przez nas Strategii PESA 2026+, dostarczyliśmy przed terminem wysokiej jakości pojazdy osiągając zadowolenie klienta i pasażerów. Jestem przekonany, że będziemy na rumuńskim rynku realizować kolejne projekty i już teraz dziękuję stronie rumuńskiej za wolę dalszej współpracy” – podkreślił Krzysztof Zdziarski, Prezes PESA Bydgoszcz SA.

PESA realizuje w tej chwili umowę na dostawę 17 tramwajów dla kolejnego rumuńskiego miasta Krajowa. Spółka złożyła ofertę w organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przetargu na dostawę 49 tramwajów do trzech innych rumuńskich miast, zamierza również zaoferować Rumuńskim Kolejom elektryczne zespoły trakcyjne.

PESA dostarczyła do tej pory zagranicznym klientom ponad 200 tramwajów, które wożą klientów między innymi w Sofii, Kijowie, Moskwie, Jassy, Cluj i Seged.