Aktualność

Udany, tramwajowy finisz roku PESA!

Dla pracowników PESA koniec roku był bardzo pracowity. Wcześniej niż zakładały umowy zakończono realizację kontraktu dla Jassy w Rumunii, dostarczono cztery z pięciu tramwajów dla Chorzowa, a pierwszy nowy toruński Swing ruszył właśnie na trasy z pasażerami.

Jassy – kontrakt zakończony

Podpisana z Jassy w lipcu 2020 umowa zakładała, że ostatnie z zamówionych 16 tramwajów zostaną dostarczone w lutym  2022 roku. PESA rozpoczęła realizację zamówienia zgodnie z harmonogramem, a ostatecznie nawet przyspieszyła dostawy.

„ – Wszystkie Swingi są już w Rumunii, przeszły pozytywnie testy, włącznie z jazdami nadzorowanymi z pasażerami i zostały odebrane przez klienta. Oznacza to, że zakończyliśmy dostawy dwa miesiące przed terminem.” – podkreśla Marcin Grzyb, Dyrektor Sprzedaży lekkich pojazdów szynowych PESA.

„ – Tramwaj, który Pesa zaoferowała Jassy został zaprojektowany w oparciu o najlepsze rozwiązania pojazdu 122 NaL-10 oraz został odpowiednio zmodyfikowany i dopasowany pod potrzeby rumuńskiego klienta. Dzięki temu jest od pierwszych jazd eksploatacyjnych dobrze oceniany zarówno przez motorniczych, jak i pasażerów.” – dodaje Agnieszka Chomik, kierownik kontraktu Jassy w PESA.

Swing Jassy to klasyczny i sprawdzony w wieloletniej eksploatacji 5-cio członowy pojazd o długości 30m, w 100% niskopodłogowy, który może zabrać do 240 pasażerów, w tym prawie 60 na miejscach siedzących. Pojazd jest ekologiczny, a niskie zużycie energii potwierdzone zostało testem SORT2. Tramwaje  zostały wyposażone w  nowoczesne systemy sterowania, diagnostykę on line, monitoring video i wiele innych…

Już po wprowadzeniu eksploatacji pierwszych Swingów szef MKP Jassy, Cristian Stoica powiedział:

„- Tramwaje PESA dostarczone do Jassy od pierwszych jazd próbnych zyskały uznanie kierowców dzięki swojej innowacyjności, jakości i niezawodności. Jestem również przekonany, że nasi mieszkańcy docenią komfort podróżowania Swingami. Tramwaje te reprezentują nową jakość i standard naszego transportu.

Jassy to jedno z największych miast i historyczna stolica Rumunii, położone w północno-wschodniej części kraju, stolica regionu, ważny ośrodek administracyjny, przemysłowy i uniwersytecki.  Ma ponad 300 tysięcy mieszkańców.

Chorzów – pierwsze tramwaje przed terminem

PESA podpisała umowę z Tramwajami Śląskimi w czerwcu 2018 roku. Po zakończeniu realizacji zamówienia podstawowego na 35 tramwajów TŚ skorzystały z prawa opcji i zamówiły kolejne 5 pojazdów, które miały być dostarczone przed końcem września 2022 roku. Tymczasem pierwsze 4 z nich zostały już dostarczone na Śląsk.

„ – Pierwsze 4 nowe Twisty dotarły już do Chorzowa. Trzy zostały już odebrane, kończymy testy i odbiory czwartego z nich, a piąty chcemy dostarczyć w styczniu 2022, co oznacza, że zamkniemy kontrakt ponad pół roku przed wynikającym z umowy terminem” – powiedział Dawid Jażdżewski, kierownik kontraktu Chorzów w PESA.

Nowe Twisty dla Śląska to tramwaje niskopodłogowe, wyposażone m.in. w klimatyzację, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, WiFi, elektroniczny system informacji pasażerskiej, WiFi czy ładowarki USB dla urządzeń mobilnych. Zastosowano w  nich skrętne wózki, które charakteryzują się  lepszą współpracą z torem, zwłaszcza na łukach.

W sumie PESA dostarczyła do tej pory Tramwajom Śląskim 69 tramwajów – 30 Twistów pierwszej generacji i 39 nowych. Po zakończeniu dostaw w styczniu 2022 pasażerów na śląsku będzie wozić 70 nowoczesnych tramwajów wyprodukowanych w Bydgoszczy.

Toruń – Kopernik już z pasażerami

Mikołaj Kopernik, czyli najnowszy Swing wyprodukowany przez PESA do Torunia rozpoczął już jazdy z pasażerami.

Pięć nowoczesnych tramwajów z bydgoskiej PESA miało być dostarczonych do Torunia w 2022 r., jednak dwa spośród nich dotarły do miasta już w grudniu, trzy miesiące przed wyznaczonym terminem. Tramwaje o numerach bocznych 318 i 319 przeszły wszystkie testy. 318 otrzymał imię Mikołaja Kopernika i już wozi pasażerów, zaś pojazd o numerze 319 będzie nosił imię gen. Elżbiety Zawackiej.

„ – Nadanie imienia Kopernika było wyborem oczywistym – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.  – Wybitny astronom to najbardziej znany obywatel Torunia. Nie ma też wątpliwości, że swój tramwaj powinna mieć również gen. Elżbieta Zawacka, kobieta wyjątkowa, żołnierz wielkiej odwagi, emisariuszka AK do rządu w Londynie, jedyna kobieta z grona 316 „cichociemnych”. Pojazd pod Jej patronatem ruszy na tory 10 stycznia 2022 r., w 13. rocznicę śmierci Pani Generał „ – dodaje prezydent Zaleski.

Przypomnijmy, że umowę na dostawę pięciu nowych tramwajów Miejski Zakład Komunikacji podpisał 21 lipca 2020 r. Ich dostawcą jest wyłoniona w przetargu bydgoska firma PESA. Koszt zamówienia to ok. 46,4 mln zł brutto. Pierwszy tramwaj został dostarczony do toruńskiej zajezdni w nocy z 12 na 13 grudnia 2021 r., kolejny kilka dni później, a dostawę pozostałych trzech PESA zapowiada na styczeń i luty 2022 r.

Nowe 30-metrowe swingi są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, pięcioczłonowe, z całkowicie niską podłogą wyłożoną wykładziną antypoślizgową, wyposażone w klimatyzację, monitoring wizyjny, komputer pokładowy i WiFi. Mają gniazda ładowania USB, biletomaty, zapowiedzi głosowe i wizualne przystanków, system zliczania pasażerów oraz monitory reklamowe. Mają również większą od dotychczasowej liczbę miejsc siedzących – 49 plus cztery rozkładane.​