Aktualność

Toruń stawia na rozwój zielonego transportu publicznego

Rozwój ekologicznego transportu publicznego to jeden z priorytetów władz Torunia, które planują budowę kolejnych linii tramwajowych i wymianę wysłużonego taboru na nowoczesne, komfortowe i przyjazne środowisku tramwaje. Podpisana dzisiaj (28 sierpnia 2024 r.) umowa dotyczy zakupu czterech kolejnych Swingów z PESA z opcją na dostawę dodatkowych 8 pojazdów.

– Chcemy, żeby Toruń, ze swoją wspaniałą średniowieczną starówką będącą częścią światowego dziedzictwa UNESCO był jednocześnie innowacyjnym i ekologicznym europejskim „smart cit”. Temu właśnie będą służyć kolejne inwestycje w nowe linie tramwajowe oraz zakupy nowoczesnych i komfortowych tramwajów PESA Swing. Bardzo się cieszę, że umowę zrealizuje bardzo doświadczony i znany nam dostawca  – powiedział Paweł Gulewski, Prezydent Torunia.

W najbliższych latach toruńska sieć tramwajowa będzie dalej rozwijana – po uzyskaniu unijnego dofinansowania w 2025 roku modernizowane będą linie wzdłuż ulic Kościuszki                   i Konstytucji 3 maja, a w latach kolejnych torowisko w ciągu ulicy Curie Skłodowskiej. Prace obejmować będą nie tylko torowiska, ale także węzły przesiadkowe czy zielone przystanki. Konsekwentnie wymieniany będzie również tabor tramwajowy.

– Podpisana dzisiaj umowa oznacza, że za niespełna dwa lata ponad połowę floty toruńskich tramwajów stanowić będą nowoczesne Swingi. Po uzyskaniu kolejnych środków z funduszy unijnych będziemy mogli korzystając z opcji oraz drugiej umowy wymienić wszystkie tramwaje na nowe. Dla pasażerów miejskiej komunikacji oznacza to komfort podróży, dla wszystkich mieszkańców transport cichy i przyjazny środowisku – dodał Zbigniew Wyszogrodzki, Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu sp. z o.o.

Pierwsze Swingi z PESA pojawiły się w Toruniu w 2014 roku, po 10 latach w sumie jeździ ich już 22, a jeśli miasto skorzysta z opcji na dostawę dodatkowych 8 pojazdów to będzie ich 30. Dzięki temu z eksploatacji sukcesywnie będzie można wycofywać wysłużone Konstale.

– Zawsze podkreślamy, że PESA jest dumna z tego, iż nasze Swingi są wizytówką nowoczesnego programu rozwoju toruńskiego transportu publicznego i na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Panu Prezydentowi dziękuję za zaufanie i zapewniam, że w kwestii dalszego rozwoju sieci tramwajowej w Toruniu jesteśmy zawsze do dyspozycji i gotowi do współpracy – podkreślił Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz S.A.

Łączna wartość zamówienia (cztery tramwaje wraz z pakietem eksploatacyjno-naprawczym) to ponad 57,9 mln złotych brutto. Zakup ma zostać sfinansowany przy wsparciu unijnym, z programu Fundusze Europejskie na Klimat, Infrastrukturę i Środowisko w ramach projektu „Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej w Toruniu. Wniosek został złożony w czerwcu  i jest obecnie oceniany.

Na dostarczenie czterech pierwszy tramwajów wykonawca ma 22 miesiące od daty podpisania umowy. PESA zaoferowała Toruniowi pojazdy, które są kontynuacją sprawdzonej w eksploatacji konstrukcji tramwajów SWING. To pojazdy całkowicie niskopodłogowe, bez barier dla osób niepełnosprawnych, w pełni klimatyzowane (przedział pasażerski + kabina motorniczego), wyposażone w nowoczesny i energooszczędny napęd, gniazda USB                          i niezależną sieć WiFi dla pasażerów. Co ważne, terminale będą dostosowane do obsługi karty miejskiej (kasowniki elektroniczne, umożliwiające pasażerom wnoszenie opłat za przejazdy przy wykorzystaniu zbliżeniowych Kart Płatniczych). Poruszają się z maksymalną prędkością do 70 km/h i mogą jednocześnie przewozić 208 pasażerów, w tym 43 na miejscach siedzących.

PESA to lider wśród europejskich producentów tramwajów. Spółka dostarczyła ich już prawie 900 do wielu miast w Polsce i Europie. Produkowanymi w Bydgoszczy tramwajami podróżują między innymi mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Gdańska czy Krakowa, ale także Kijowa, Sofii, rumuńskich Jassy i Kluż, a od niedawna także stolicy Estonii Tallina.

Nie tylko tramwaje

Gmina Miasta Toruń rozwija też flotę ekologicznych autobusów. 26 sierpnia 2024 r. uzyskano decyzję o przyznaniu dofinansowania ze środków Krajowego Planu Odbudowy                 i Zwiększania Odporności na zakup 25 szt. nowoczesnych elektrycznych autobusów wraz z infrastrukturą do ładowania. Wniosek dla projektu pn.: „Zakup autobusów zeroemisyjnych wraz z niezbędną infrastrukturą do ładowania – Etap III” został złożony w konkursie przeprowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w ubiegłym roku.

Wysokość przyznanego dofinansowania to ok. 68,4 mln zł, co stanowi 95,2% wydatków kwalifikowalnych zaplanowanych w ramach projektu. Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na 88,5 mln zł brutto.

Projekt obejmuje: 25 szt. autobusów elektrycznych, 13 podwójnych ładowarek Plug-In ze złączem Combo2 o mocy max. 120 kW, 3 ładowarki pantografowe o mocy 400 kW każda, w następujących lokalizacjach: pętla Wrzosy (2 szt.) i zajezdnia autobusowa (1 szt.) Do 30 czerwca 2026 r. wszystkie pojazdy wraz infrastrukturą zostaną dostarczone i będą służyły mieszkańcom Torunia.