Pierwszy przejazd Twista po nowej trasie tramwajowej w Gorzowie!

Nowy Twist dla Gorzowa wykonał swój pierwszy przejazd testowy – od zajezdni na Wieprzycach do pętli przy dawnej Silwanie. Jego pojawienie się to zapowiedź rozpoczynających się testów odbiorowych torowiska na linii nr 1. Prezydent Jacek Wójcicki chciałby, żeby 2 lipca – w dniu urodzin miasta, tramwaj rozpoczął regularne kursowanie na tej linii.

Na pokładzie Twista, podczas pierwszego po przerwie przejazdu znaleźli się prezydent Jacek Wójcicki, wiceprezydent Agnieszka Surmacz, prezes MZK Roman Maksymiak, dyrektor Wydziału Inwestycji Alicja Kajder – Pussty. Towarzyszyli im gorzowscy dziennikarze, by przekazać mieszkańcom swoje wrażenia z przejazdu.

Ale najważniejsi na pokładzie byli specjaliści – przedstawiciele inwestora, wykonawcy remontu, producenta tramwaju, fachowcy z MZK. W trakcie jazdy prowadzili oni testy odbiorowe, sprawdzali perony przystanków, jakość torowisk i płynność przejazdów.

– Nie mam uwag, jeśli chodzi o możliwości poruszania się tramwaju po wyremontowanej trasie – powiedział Roman Maksymiak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji. – Uwagi mamy raczej do starych tras. Są to drobiazgi, ale są jakimś problemem. Żywopłot w niektórych miejscach powoduje, że dla Twista jest za wąsko, musimy też przesunąć niektóre krawężniki, znaki drogowe. Nowy tramwaj jest szerszy i trzeba usunąć te elementy, które przeszkadzają mu w płynnym przejeździe. Ale generalnie jestem bardzo zadowolony z tego przejazdu i z możliwości technicznych tramwaju – stwierdził prezes Maksymiak.

„Wrażenia z przejazdu są niesamowite”

„Wrażenia z przejazdu są niesamowite – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa. – Wóz jest wspaniały. Mieliśmy już kiedyś okazję się o tym przekona, ale po raz pierwszy tramwaj pokazał swoje możliwości na ulicach miasta. Bardzo cieszy mnie też to, jak Twist wygląda na deptaku, który wkrótce będzie otwarty dla mieszkańców. To wszystko daje piękny efekt. Uśmiecham się, bo widzę też reakcje mieszkańców, a one są bardzo pozytywne – dodał prezydent Wójcicki.”

Przejazd był wyjątkowy jeszcze z jednego powodu. Z powodu pandemii, wszyscy pasażerowie pierwszego przejazdu starali się zachować bezpieczną odległość i byli w maseczkach.
Pesa wyprodukowała i dostarczyła do Gorzowa wielkopolskiego 14 nowych tramwajów Twist. Zgodnie z zapowiedziami władz miasta regularne kursy z pasażerami nowe tramwaje mają rozpocząć 2 lipca.