Aktualność

Pierwszy Pesa Twist dotarł do Krajowy w Rumunii

Pesa podpisała umowę na dostawę 17 tramwajów typu Twist dla Krajowy w Rumunii w lipcu 2021 roku. To kolejne, po Kluż i Jassach, rumuńskie miasto, które wybrało tramwaje bydgoskiego producenta. Do tej pory spółka dostarczyła na ten rynek 20 tramwajów.

Produkowane dla Krajowy Twisty to tramwaje nowej generacji, których koncepcja jest bazą dla nowej rodziny pojazdów o roboczej nazwie tram.eu. Modułowość ich konstrukcji umożliwia, w zależności od oczekiwań klienta, zarówno dedykowaną zabudowę wnętrza, ja​k i dobór nowoczesnych systemów uwzględniających lokalne warunki techniczne i potrzeby przewoźnika. Twisty dla Krajowa mają długość 27m, 58 miejsc siedzących, przestrzeń dla niepełnosprawnych, klimatyzację, wi-fi i nowoczesne systemy diagnostyczne.

 

Tramwaje były w listopadzie testowane w Olszynie, który ma infrastrukturę tramwajową o parametrach zbliżonych do Krajowy. Pierwszy twist dotarł do klienta 1 grudnia 2021, który jest Narodowym Świętem w Rumunii.

 

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po zjechaniu tramwaju do zajezdni burmistrz miasta, pani Lia Olguta Vasilescu powiedziała m.in: -„ Twisty to ekologiczne, nowoczesne, tramwaje które zapewnią mieszkańcom Krajowy i turystom komfortową podróż. Dziękuję również PESA za design tych tramwajów, uwzględniający zaproponowaną przez nas estetykę i kolorystykę nawiązującą do barw naszego miasta”.

 

Pierwszy Twist jest już w zajezdni tramwajowej w Krajowie, wkrótce rozpocznie ostatni etap testów i odbiorów.

 

„Przed nami jazdy testowe na docelowej infrastrukturze, a później szkolenia motorniczych. Kontrakt realizowany jest zgodnie z harmonogramem, produkcja w toku,

przygotowujemy się już do dostaw kolejnych tramwajów do Krajowej.” – powiedział Piotr Szarafiński, Kierownik Sprzedaży LRV PESA Bydgoszcz.

 

Pesa dostarczyła do tej pory ponad 830 tramwajów do kilkunastu europejskich miast. W tej chwili produkuje tramwaje dla Tallina, Wrocławia, Bydgoszczy i Krajowy.