Aktualność

PESA z kolejnymi zamówieniami dla Kolei Rumuńskich!

Rumuńska Agencja Reformy Kolejnictwa (ARF – rządowa instytucja w Rumunii, która centralnie kupuj tabor, a także organizuje i finansuje przewozy pasażerskie w Rumunii w ramach umów PSO) rozstrzygnęła przetarg na zakup 62 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla kolei regionalnych (RE-R) dla 3 regionów: Bukareszt, Cluj, Iasi.
Budżet tego przetargu to ok. 3miliardy PLN. Oferta PESY złożona została na dostawę pojazdów jak i na usługę utrzymania wszystkich pojazdów w okresie 15 lat z możliwością przedłużenia umowy na utrzymanie na kolejne 15 lat, z uwzględnieniem wybudowania na terenie 3 nieruchomości kolejowych 3 nowoczesnych centrów utrzymania dla wszystkich 62 zestawów trakcyjnych.

– „Zamówienia nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Kolei Rumuńskich to ważny krok w realizacji Strategii PESA 2030+ w kontekście ekspansji zagranicznej. To kolejny kraj Trójmorza, do którego dostarczymy nasze najbardziej zaawansowane technologicznie pojazdy i będziemy tworzyć lokalne centra utrzymaniowe. Zwiększanie obecności PESA w tym rejonie to także jeden z elementów przygotowań do zaoferowania pojazdów klasy HS dla linii realizowanych w ramach Via Baltica” – podkreśla Krzysztof Zdziarski, prezes PESA

Rumuńska agencja ARF już wcześniej informowała o wyborze oferty PESA w drugim postępowaniu – na zakup 29 EMU (elektrycznych zestawów trakcyjnych) INTER-REGIO (RE-IR) dla regionu Bukareszt.
Budżet tego przetargu to ok. 1.2 miliarda PLN. Oferta obejmuje dostawę pojazdów z usługą utrzymania w okresie 15 lat z możliwością przedłużenia umowy na utrzymanie na kolejne 15 lat. W tym przetargu PESA rywalizowała z francuską firmą Alstom, która po ogłoszeniu zwycięstwa bydgoskiego producenta złożyła w tej sprawie odwołanie. Trwa procedura rozpatrywania tego odwołania, a ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść jeszcze w tym roku.

PESA aktywnie uczestniczy i będzie uczestniczyć w kolejnych przetargach organizowanych przez miasta rumuńskie na zakup tramwajów dla Oradea, Bukaresztu, Ploesti, Iasi, Bukareszt, Galati. Wyżej wskazane projekty wpisują się w strategię rozwoju PESA na lata 2030+ zarówno w obszarze produkcji tramwajów jak i pociągów elektrycznych.

Obecność PESA w Rumunii rozwijana jest od roku 2012. W maju 2023 producent zrealizował dostawę 17 tramwajów dla miasta Craiova, wcześniej dostarczył 16 tramwajów dla miasta Iasi. Projekt zakończony w 2021 roku i dostarczony bez żadnych opóźnień, a nawet przed terminem. W 2012 roku PESA dostarczyła 4 tramwaje do Cluj zakupione z budżetu miasta Cluj.