Aktualność

Kolejny tramwaj z Pesy dla Sofii wyruszył w trasę

Dzisiaj na tory w stolicy Bułgarii wyjechał pierwszy tramwaj wyprodukowany przez PESA Bydgoszcz SA w ramach umowy na dostawę 13 niskopodłogowych pojazdów przegubowych typu Swing 122NaSF2 dla Stolichen Electrotransport EAD. Po dzisiejszej oficjalnej inauguracji, pojazd od jutra zacznie regularnie wozić pasażerów.

Nowe, klimatyzowane i niskopodłogowe Swingi dla Sofii mają długość 30 m i mogą zabrać ponad 200 pasażerów, w tym 41 na miejscach siedzących oraz 160 na stojąco. Ponadto są przystosowane dla osób niepełnosprawnych i niedowidzących. Umowa o wartości ponad 98 mln zł, która obejmuje dostawę 13 tego typu tramwajów, części zamiennych oraz urządzeń diagnostycznych, jak również niezbędnego szkolenia, jest realizowana od stycznia tego roku.

– Konsekwentnie stawiamy w Sofii na ekologiczny transport, dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na zakup nowoczesnych tramwajów z Pesa, a nie tańszych autobusów czy trolejbusów. Cieszę się, że od jutra nowy Swing będzie woził pasażerów na linii 18 i mam nadzieję, że w ciągu dwóch lat kupimy kolejne 25 tramwajów – powiedziała burmistrz Sofii Jordanka Fandykova podczas uroczystego przejazdu pierwszym z dostarczanych przez Pesa dla stolicy Bułgarii tramwajów. Obecnie trwa  postępowanie na kolejne 25 tramwajów dla stolicy Bułgarii, a oferty złożyły 3 firmy, w tym Pesa.

„Klienci doceniają, że nasze pojazdy są wygodne, ergonomiczne, ale również przyjazne środowisku.”

– Klienci doceniają, że nasze pojazdy są wygodne, ergonomiczne, ale również przyjazne środowisku. Dzięki sukcesywnej ekspansji na rynkach zagranicznych, umacniamy pozycję Pesy jako największego polskiego producenta nowoczesnych pojazdów szynowych. – mówi Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu PESA. 

Finalizowany obecnie kontrakt to już trzecia dostawa Pesy dla stolicy Bułgarii. Wcześniej bydgoska firma dostarczyła do Sofii 25 Swingów na bazie 2 umów, zawartej w 2013 roku na 20 sztuk oraz w 2016 r. na kolejne 5 sztuk. Po zakończeniu obecnej realizacji, linie tramwajowe w stolicy Bułgarii będzie obsługiwać łącznie 38 niskopodłogowych tramwajów Pesa Swing.

Nowe tramwaje z Pesy są elementem projektu gruntownej modernizacji transportu publicznego w Sofii, którą zespół burmistrza Sofii Yordanki Fandakovej wdraża w ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

sdr

Kontrakt jest częścią projektu „Zintegrowany projekt transportu miejskiego w Sofii – Faza II”, realizowanego przy wsparciu finansowym Programu Operacyjnego „Regiony w rozwoju” 2014-2020, współfinansowanego przez Unię Europejską za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.