Aktualność

Dwa nowe tramwaje Jazz Duo jeżdżą w Gdańsku

Pierwsze tramwaje dostarczone przez naszą spółkę ruszyły w trasę 31 października. W najbliższych dniach spotkać będzie je można na linii 12.

Nowa wersja Jazz Duo różni się od pojazdów, które PESA dostarczyła do Gdańska w 2015 roku. Są pojazdy wieloczłonowe, dwukierunkowe i całkowicie niskopodłogowe, o długości do 32,5m. W tramwaju mieści się ponad 200 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących. Siedzenia i tapicerka zostały wykonane z wandaloodpornych materiałów. Tramwaj wyposażony jest w zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny AED, umieszczony w kabinie motorniczego. Nowe tramwaje zapewniają również wyższy komfort motorniczym. Kabiny wyposażone zostały m.in. w wygodniejsze fotele, miejsce na rzeczy osobiste motorniczego, chłodziarkę na napoje, uchwyt na kubek, gniazdo USB do ładowania urządzeń mobilnych, radioodbiornik oraz czujnik dymu papierosowego. Pojazdy są klimatyzowane i wyposażone w monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej. Tramwaje przystosowane są do pokonywania wzniesień wynoszących do 6 proc., z możliwością zatrzymania się na wymienionym odcinku.

W pojazdach w przestrzeni pasażerskiej i w kabinach prowadzącego zamontowane zostały gniazda USB. Wyznaczono także osobne zabezpieczone stanowisko dla roweru. Udoskonalono też oświetlenie stopni wejściowych. Samopoczucie pasażerów poprawiać ma zmienna brawa oświetlenia, która będzie się dostosowywać do temperatury zewnętrznej tj. przy chłodzie będzie to barwa ciepła, podczas wysokiej temperatury  – barwa zimna.

 – Koszt jednego tramwaju to ponad 8 mln zł, więc to nie jest mało, ale miasto Gdańsk konsekwentnie realizuje program rozwoju komunikacji publicznej, pod nazwą Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej. Jest to program unijny, który daje nam pieniądze, nie tylko na zakup tramwajów, ale także na rozwój infrastruktury tramwajowej. Trwająca modernizacja torów na Stogach oraz budowa nowej linii tramwajowej na Nowej bulońskiej są współfinansowane właśnie z tych pieniędzy. Zakup 15 nowych tramwajów jest współfinansowany w 83 procentach przez podatników Unii Europejskiej – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Do Gdańska przyjedzie łącznie 30 nowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Spółka GAiT skorzystała bowiem z opcji umowy podpisanej z PESĄ Bydgoszcz w lutym 2018 roku na zakup 15 nowych tramwajów. Pozwala ona na rozszerzenie zamówienia o kolejne tramwaje tego samego typu. I tak,  w kwietniu tego roku spółka GAiT zamówiła kolejne 15 pojazdów tego typu.

– Kontrakt z GAiT jest realizowany zgodnie planem. Mamy zapewnione finansowanie ze strony naszego właściciela – Polskiego Funduszu Rozwoju, a konsekwentnie wdrażane w firmie zmiany na poziomie organizacyjnym przynoszą efekty w postaci poprawienia efektywności i usprawnienia procesu produkcji – powiedział Marcin Grzyb Dyrektor Sprzedaży Rynku Tramwajowego Pesa Bydgoszcz

Gdańsk konsekwentnie realizuje projekt nazwania nowych tramwajów imionami osób zasłużonych dla rozwoju miasta na przestrzeni wieków. Włączone właśnie do ruchu tramwaje Jazz Duo będą nosić imiona Brunona Zwarry oraz Zbyszka Cybulskiego.