Aktualność

Dobry początek roku dla Pesy

Pesa rozpoczęła dostawy kolejnych pojazdów ATR220Tr dla włoskich kolei państwowych Trenitalia. Wygrała przetarg na dostawę 16 nowych tramwajów typu Swing do rumuńskiego miasta Jassy. Przyspieszyła również produkcję tramwajów Twist dla Częstochowy.

Trenitalia, narodowy włoski przewoźnik i jeden z największych w Europie podpisał pierwszą umowę z Pesa w 2013 roku. Do tej pory  spółka dostarczyła do Włoch łącznie 85 ATR-ów. Są to trzyczłonowe zespoły trakcyjne przeznaczone do przewozów pasażerskich w ruchu regionalnym.  Obsługują one regionalne połączenia na terenie całych Włoch, między innymi w rejonie Bari, Bolonii, Florencji, Padwy, Mediolanu czy Pizy. 

Po zrealizowaniu głównej dostawy z umowy ramowej Trenitalia zdecydowała się w marcu 2018 roku zamówić kolejnych 14 pojazdów. Pierwszy z nich, ATR220Tr045, 5 lutego wyjechał do Włoch. 10 z tych pojazdów będzie wykorzystywanych w ruchu regionalnym na włoskiej wyspie Sardynia. Realizacja całego kontraktu ma się zakończyć do stycznia 2021 r. 

Pesa sukcesywnie zwiększa portfel zamówień na eksport również na rynku tramwajowym. Producent wygrał właśnie przetarg na dostawę 16 tramwajów w rumuńskich Jassach. Pesa zaoferowała temu miastu 5-członowe niskopodłogowe Swingi o długości 30,5 m zabierające na pokład 239 pasażerów, w tym 58 na miejscach siedzących. To drugie już miasto w Rumunii, w którym jeździć będą tramwaje z Bydgoszczy, wcześniej Pesa dostarczyła 4 Swingi dla Cluj.

– Sytuacja Pesy się stabilizuje, czego dowodem jest to, że kolejne pojazdy dostarczamy w uzgodnionych z zamawiającymi terminach. Sukcesywnie nadrabiamy też opóźnienia z przeszłości oraz budujemy portfel zamówień na przyszłość wybierając wyłącznie rentowne kontrakty. Czekamy na uprawomocnienie pozytywnej decyzji dla miasta Jassy. 16 nowych tramwajów dołączy do blisko 400 komfortowych pojazdów, które jeżdżą już w 11 krajach – mówi Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu Pesa.

Pesa przyspieszyła też realizację kontraktu dla Częstochowy. Pierwszy z tramwajów wyjedzie na testy homologacyjne w tym mieście na początku marca. Postęp produkcji pozytywnie ocenili przedstawiciele MPK, którzy w bydgoskiej fabryce oglądali pierwsze nowe Twisty.

– Tegoroczna dostawa 10 nowych składów tramwajowych (…) pozwoli nam na największą od dekad modernizację taboru tramwajowego. W połączeniu z siedmioma Twistami, które jeżdżą już od kilku lat po naszym mieście, nowoczesne tramwaje będą stanowiły zdecydowaną większość składów obsługujących linie tramwajowe w Częstochowie. Wierzymy, że pod względem technicznym i funkcjonalnym będą to pojazdy światowej klasy.  – zapowiada prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk

– Częstochowskie  Twisty to kolejna generacja tych tramwajów. Wprowadzone zmiany zapewnią pasażerom komfortową i bezpieczną podróż, a motorniczym jeszcze lepsze warunki pracy w nowej, ergonomicznej i funkcjonalnej kabinie. Mieszkańcy Częstochowy będą mogli zobaczyć nowy tramwaj w marcu, bo wtedy rozpoczną się jazdy testowe – mówi Marcin Grzyb, dyrektor sprzedaży rynku tramwajowego Pesa. Znane w wielu miastach w Polsce tramwaje z Bydgoszczy jeżdżą też w Kijowie, Moskwie i Sofii.