Aktualność

Będzie więcej tramwajów PESA w stolicy Estonii

PESA podpisała  umowę na dostawę tramwajów dla Tallina w maju tego roku. Wersja podstawowa zakładała dostarczenie do stolicy Estonii 8 pojazdów, ale zamawiający miał prawo skorzystania z opcji na kolejne 15 tramwajów w terminie do końca września 2023. Estończycy podjęli jednak decyzję znacznie szybciej i  już potwierdzili zamówienie z opcji. Oznacza to, że w PESA dostarczy do Tallina w sumie 23 tramwaje.
 „ Zaproponowaliśmy Tallinowi komfortowe, nowoczesne i przyjazne środowisku tramwaje. Cieszę się, że władze TLT tak szybko zdecydowały o skorzystaniu z opcji. To ważne również dlatego, że w naszej Strategii 2026+ Pribaltica jest jednym z  rynków, na których konsekwentnie chcemy zwiększać naszą obecność.” – powiedział Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA
PESA zaoferowała Tallinowi 3-członowy tramwaj z rodziny Twist o długości 28,56 metra, mogący przewieźć do 309 pasażerów pasażerów (w tym 65 na miejscach siedzących). Ich prędkość konstrukcyjna to 80 km/h, a eksploatacyjna – 50 km/h. Zostaną wyposażone w nowoczesne systemy informacji, sprzedaży biletów, zliczania pasażerów, monitoringu, rekuperacji energii oraz diagnostyki online. Zarówno kabina motorniczego, jak i przestrzeń pasażerska będą klimatyzowane, a nowością będzie podgrzewana podłoga.
 Wartość kontraktu to 52 mln EUR (podstawowe zamówienie + opcja).
 „ Przygotowania do produkcji pojazdów już rozpoczęliśmy, szybkie  uruchomienie opcji pozwoli właściwie przygotować harmonogram dostaw komponentów i dostosować nasze plany produkcyjne. Chcemy pierwszy tramwaj dostarczyć wiosną 2024, a ostatni powinien dotrzeć do Tallina do czerwca 2025.” – zapowiedział Paweł Hardy, kierownik kontraktu Tallin w PESA
Zakup nowoczesnych tramwajów to część projektu modernizacji komunikacji w Tallinie. Zakłada on między innymi budowę nowej linii tramwajowej „Stary Port”, zakup taboru i powstanie hubu przesiadkowego. Całość jest jednym z kluczowych elementów estońskiej części Rail Baltica.
 „ Nowa linia tramwajowa połączy Stary Port z terminalem Rail Baltica i lotniskiem. Dzięki tej inwestycji w Tallinie powstanie bardzo ważny dla miasta nowoczesny węzeł przesiadkowy, gdzie na jednej stacji spotkają się linie autobusowe, kolejowe i tramwajowe.” – podkreślał po podpisaniu umowy  Andrei Novikov, Wice Mer Tallina i Przewodniczący Rady Nadzorczej Zarządu Transportu Publicznego.
PESA dostarczyła do tej pory ponad 800 tramwajów do kilkunastu miast w Europie. Wyprodukowane w Bydgoszczy tramwaje wożą mieszkańców takich miast jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Sofia, Moskwa, Kijów, Jassy, Cluj czy Seged. W tej chwili spółka realizuje zamówienia na dostawę kolejnych tramwajów dla Sofii, Krajowej w Rumunii i Wrocławia. Ostatnio wygrała przetarg na dostawę do 46 tramwajów dla Bydgoszczy.