pesa

Pesa na II Kongresie Rozwoju Kolei

Przedstawiciele Pesy wzięli udział w drugiej edycji organizowanego przez Grupę PKP Kongresu Rozwoju Kolei. Przedstawiciele zarządu wystąpili w dwóch panelach dyskusyjnych dotyczących perspektyw rozwoju polskiej kolei. Wydarzenie otworzyli Prezydent Rzeczpospolitej, Andrzej Duda i Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Debatę „CPK – wpływ na rozwój gospodarki, połączeń kolejowych, konkurencyjność kolei” otworzył Premier, Mateusz Morawiecki. Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu Pesy podczas wystąpienia w tym panelu podkreślił ogromny potencjał projektu Centralny Port Komunikacyjny, w którym Pesa chce być uczestniczyć – Jednorazowa skala tej inwestycji jest ogromna i przygotowujemy się do wygrania tej konkurencji – powiedział Krzysztof Zdziarski. Wtórował mu Krzysztof Mamiński, prezes Grupy PKP SA, który zaznaczył, że trzeba dać szansę polskim producentom taboru, a wtedy na pewno dobrze wykonają oni swoją pracę.
– Jesteśmy gotowi na CPK. Pojazdy dużych prędkości to nowe wymagania w zakresie jakości czy aerodynamiki niż przy pociągach innego typu. Mamy już relacje z producentami komponentów stosowanych w pociągach planowanych do CPK, więc chociaż ich jeszcze nie budowaliśmy, to jesteśmy bardzo blisko – zaznaczył Krzysztof Zdziarski.
W panelu zatytułowanym „Współpraca z polskimi producentami, wykonawcami w zakresie budowania lepszej kolei” wziął udział członek zarządu Pesa ds. technicznych, Jacek Konop. Jego zdaniem nowa perspektywa finansowa dla branży kolejowej jest bardzo obiecująca i umożliwi wejście na nowy poziom technologiczny, ale trzeba wyciągnąć wnioski z realizacji poprzednich perspektyw. – Warto rozszerzyć przedkontraktowy dialog techniczny, co pozwoli lepiej przygotować się do realizacji kontraktu. Dla producentów duże znaczenie miałyby również wieloletnie umowy ramowe, które umożliwiłyby większą stabilność, powtarzalność projektów i długofalową budowę kompetencji – zaznaczył Jacek Konop.
Tegoroczny II Kongres Rozwoju Kolei odbył się 29 stycznia na PGE Narodowym w Warszawie i zgromadził ponad 1 tys. decydentów, przedsiębiorców i ekspertów z branży kolejowej.